Newsy

17 Listopada Dniem bez Długów

Listopad jest idealnym miesiącem na uporządkowanie swoich finansów. Dobrze zrobić to jeszcze przed zbliżającym się okresem świątecznym. Dzięki temu będziemy wiedzieć, czy i jaką sumę pieniędzy możemy zaoszczędzić, by nie zapożyczać się na święta.

Warto byś dokładnie zaplanował swoje wydatki przed zbliżającymi się świętami i Sylwestrem. Przede wszystkim zwróć uwagę na to, czy nie zalegasz z zapłatą za rachunki bądź inne opłaty. Mogą one spędzać Ci sen z powiek. Dlatego warto sprawdzić swoje możliwości finansowe, żeby nie wydawać więcej, niż możemy. Lepiej spędzić święta skromniej i nie spłacać ich przez kolejnych kilka lub kilkanaście miesięcy.

Jesienna aura nie zawsze sprzyja wyjściu z domu, dlatego to świetny czas na to, aby wolną chwilę poświęcić przyjrzeniu się swoim wydatkom.

Warto zacząć od prostych czynności

Najlepiej zacząć od przygotowania spisu wydatków. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę koszty, które ponosimy co miesiąc – czynsz, rachunki za prąd, gaz, wodę. Dobrze też sprawdzić, czy nie zalegamy z jakimiś płatnościami. Może w tym pomóc sprawdzenie siebie w biurze informacji gospodarczej, na przykład takim jak ERIF BIG S.A. Kolejny krok to zaplanowanie oszczędności i ewentualna spłata zaległych zobowiązań.

Ważne jest też budowanie swojej pozytywnej historii finansowej. To może nam pomóc w odbudowaniu wizerunku sumiennego płatnika, a w przyszłości umożliwi negocjowanie lepszych warunków współpracy.

Motywacją do jesiennych porządków finansowych może być Ogólnopolski Dzień bez Długów, który obchodzony jest 17 listopada. Dzień ten zachęca do przeanalizowania swoich finansów, a także do poszukiwania najlepszych sposobów na oszczędzanie lub spłatę zaległych zobowiązań.

Jak monitorować swoje finanse?

Z okazji tegorocznych obchodów Dnia bez Długów ERIF Biuro Informacji Gospodarczej przygotowało ofertę specjalną dla wszystkich osób, które chcą uporządkować swój domowy budżet. W dniach od 17 listopada do 23 grudnia każda osoba będzie mogła za pośrednictwem serwisu infoKonsument.pl bezpłatnie uruchomić usługę Monitorowania siebie.

Włączając usługę Monitorowania siebie, uzyskasz nieograniczony dostęp do informacji:

  • o wpisie negatywnym do ERIF BIG S.A., który dotyczy nieuregulowanych przez Ciebie na czas płatności,
  • o zbieranych przez Ciebie informacjach pozytywnych wpisanych do ERIF BIG S.A., które świadczą o zrealizowanych na czas zobowiązaniach, a w konsekwencji kształtują Twoją wiarygodność płatniczą,
  • o każdorazowym sprawdzeniu informacji na Twój temat przez banki, firmy pożyczkowe lub innych usługodawców (np. dostawców telefonii stacjonarnej lub komórkowej, telewizji kablowej, cyfrowej czy Internetu). Dzięki temu możesz przeciwdziałać próbie wyłudzenia pożyczki czy kredytu na Twój numer PESEL. Jeżeli nie składałeś wniosku o kredyt lub pożyczkę, a jakakolwiek instytucja sprawdzała informacje o Tobie, skontaktuj się z nią niezwłocznie i wyjaśnij sprawę.

Jak uruchomić usługę Monitorowania siebie w ERIF BIG S.A.?

  1. Wypełnij formularz rejestracyjny na stronie www.infoKonsument.pl
  2. Potwierdź dane osobowe
  3. Uruchom usługę Monitorowania siebie 

załuż bezpłatne kontozaloguj się

Warto wiedzieć, czy w rejestrze prowadzonym przez ERIF BIG S.A. widnieją informacje na nasz temat, a jeśli tak to czy są to informacje pozytywne czy negatywne.

Wszystkim życzymy tych pierwszych, które pomagają budować wiarygodność płatniczą. Pamiętajmy, że biura informacji gospodarczej często są źródłem informacji o klientach dla banków, firm pożyczkowych i innych dostawców usług. Dlatego też dane, które znajdą w rejestrze, mogą mieć wpływ na Twoją ewentualną współpracę z różnymi usługodawcami.