Newsy

Czy popadanie w zadłużenie ma coś wspólnego z charakterem?

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego jedni ludzie potrafią odkładać pieniądze na czarną godzinę, a innym ta sama kwota starcza zaledwie do połowy miesiąca? Okazuje się, że winę za to mogą ponosić nie tyle niskie zarobki, co cechy charakteru czy podejście do tematu długów i zarządzania własnymi finansami.

Z badań „Portret zadłużonych Polaków” przeprowadzonych na zlecenie Grupy KRUK przez Dom Badawczy Maison wynika, że osoby mające problem z zadłużeniem wpisują się zazwyczaj w jeden z pięciu typów. Jakich?

Małe zapominalstwo – duże kłopoty

Największy odsetek badanych stanowili tzw. zapominals
cy (27% ankietowanych). Z reguły osoby w tym typie mają problem z pamiętaniem o terminach płatności i przez to nagminnie je przekraczają. Na szczęście zdecydowania większość z nich szybko i skutecznie wychodzi z długów (aż 93%) i nauczona doświadczeniem, wszystkie kolejne zobowiązania reguluje już w terminie.

W trosce o dobro innych

Drugą najliczniejszą grupę zalegających z płatnościami stanowią tzw. zadłużeni dla innych (24%). To osoby, które z różnych przyczyn zaciągają pożyczki z troski o dobro bliskich – na wykształcenie dzieci lub leczenie członka rodziny. Ich długi są również statystycznie najwyższe – wynoszą średnio ponad 35 tys. złotych.

Szczęśliwi pieniędzy nie liczą?

Kolejny typ zadłużonych to osoby beztroskie (19% badanych), które niezależnie od wykazywanych dochodów nie potrafią lub nie chcą oszczędzać. Co więcej, mają tendencję do nieplanowanych i kosztownych zakupów. Zazwyczaj ich długi dotyczą pożyczek gotówkowych (40%) i – co ciekawe – również niezapłaconych mandatów (21%).

Błędne koło zagubienia

Głównym problemem osób zagubionych – stanowiących 18% badanych – jest z kolei brak podstawowej wiedzy w temacie oszczędzania i prowadzenia domowego budżetu. Aż 61% z nich jako przyczynę swojego zadłużenia podaje złą sytuację materialną. Niestety tylko 36% grupy skutecznie wychodzi z kłopotów i zaczyna terminowo płacić wszystkie zobowiązania.

Chowanie głowy w piasek

Według badań Grupy KRUK, dług nierzadko staje się również problemem osób z tendencją do unikania odpowiedzialności. To aż 12% wszystkich zadłużonych. Ich problemy są zazwyczaj spowodowane nadmiernym wydawaniem pieniędzy i niemyśleniem o konsekwencjach podejmowanych decyzji.

Czy przynależność do którejś z wymienionych grup raz na zawsze przekreśla Twoje szanse na życie bez długów? Oczywiście, że nie. Przy odrobinie siły woli możesz pozbyć się nawet najgorszych nawyków związanych z prowadzeniem domowego budżetu i wreszcie wyjść na prostą. Inspiracji do zmian możesz szukać w licznych poradnikach i na stronach internetowych poświęconych tej tematyce.