Poradnik

Jak wyjść z długów?

Po prostu. Bez dłuższych wstępów odpowiadamy na pytanie, które dręczy mnóstwo Polaków. Jak pozbyć się długów i wyjść na finansową prostą? Przedstawiamy 3 ważne i przydatne porady.

1. Skontaktuj się z wierzycielem

Nie czekaj, aż telefony i monity od firmy zarządzającej Twoim długiem zaczną śnić Ci się po nocach. „Strusia taktyka” polegająca na chowaniu głowy w piasek jest naprawdę nieskuteczna. Uwierz, że nie ma się czego bać! Bardzo często stres związany z ciążącym nad głową długiem powoduje wyolbrzymienie problemu i może nam się wydawać, że problem jest nie do rozwiązania. Zaczynamy szukać przeróżnych sytuacji na ominięcie kłopotu, a w rzeczywistości wystarczy tylko skontaktować się ze swoim wierzycielem. To już pierwszy krok do wyjścia z długów. Dzięki spotkaniu z doradcą terenowym będziesz miał szansę uzgodnienia wygodnych dla Ciebie warunków spłaty. Możesz na przykład rozłożyć swoje zobowiązanie na realne do spłaty raty…i już niedługo cieszyć się życiem bez długów!

2. Zacznij oszczędzać

Żeby nie dopuścić więcej do nieprzyjemnej sytuacji braku pieniędzy, poszukaj sprawdzonych sposobów na oszczędzanie. Zaciśnięcie finansowego pasa jest wskazane, a nawet konieczne, jeśli chcesz wyjść z długów. Trudno – przez pewien czas będziesz musiał zrezygnować z paru przyjemności, ale pomyśl o uldze, jaką doświadczysz w momencie spłaty zobowiązania! A jak najlepiej oszczędzać? Obecnie w internecie jest mnóstwo przydatnych narzędzi, dzięki którym nauczysz się, jak tworzyć i zarządzać domowym budżetem oraz jak pozbyć się długów. Spisuj swoje bieżące wydatki i przychody, bo to pozwoli Ci przewidzieć swoją finansową przyszłość. Ponadto, na różnych internetowych blogach możesz znaleźć dużo praktycznych wskazówek o oszczędzaniu i inwestowaniu. Jedną z takich, bardzo obecnie popularnych, stron jest np. www.jakoszczedzacpieniadze.pl

3. Porozmawiaj o tym!

Bardzo często frustracja i złość, które nam towarzyszą w sytuacji nadmiernego zadłużenia, wynikają z jednego prostego powodu. Brak informacji i wsparcia. Gdy nie mamy wystarczającej wiedzy na temat długów i sposobów ich spłacenia, zaczynamy się kręcić w błędnym kole, co w ostateczności tylko potęguje naszą złość. Dlatego najlepiej jest zasięgnąć potrzebnych informacji u źródła, to znaczy u przedstawicieli firmy, która zarządza Twoim długiem. Przedstaw swoją sytuację, a na pewno dowiesz się o najlepszych sposobach na wyjście ze swoich długów. Oprócz tego warto poszukać wsparcia wśród najbliższych. Pamiętaj, że Twój stres przenosi się na członków Twojej rodziny. Nie udawaj więc przed nimi swoich zmartwień. Podziel się problemem ze swoją żoną czy mężem. Co dwie głowy to nie jedna! Być może wspólnie znajdziecie sposób, jak bezboleśnie pozbyć się długów. A przede wszystkim pamiętaj – nie ma sytuacji bez wyjścia. Wystarczy tylko chcieć!